2019. január 21. hétfő
Európai Unió
NAGY-BRITANNIA ÉS ÉSZAK-ÍRORSZÁG EGYESÜLT KIRÁLYSÁGA - kormánylista
ÁLLAMFŐ: 
Internet: http://www.royal.uk
Királynő: II. ERZSÉBET
1952.02.06-
Trónörökös: KÁROLY walesi herceg
1958-
KORMÁNY: 
Internet: http://www.gov.uk
Hivatalba lépett: 2016.07.13. Theresa May kormánya. (Elődje, a David Cameron vezette kormány 2010.05.12-2016.07.13. között volt hivatalban.)
Utolsó változás: 2017.06.09. Theresa May kormányfő bejelentette, hogy vezetésével új kormány alakul annak ellenére, hogy az előrehozott parlamenti választásokon a Konzervatív Párt elvesztette abszolút többségét. A kormányzásban támogatja az észak-írországi protestáns britpárti erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP). A kormányfő változatlan személyi összetétellel megalakította az új kormány belső kabinetjét.
2017.11.01. Lemondott Sir Michael Fallon védelmi miniszter.
2017.11.08. Lemondott Priti Patel, nemzetközi fejlesztési miniszter
2017.12.20. Lemondott Damian Green első kabinettitár. 2018.01.08. Részleges kormányátalakítás történt, lemondott James Brokenshire, az Észak-Írországért felelős tárca vezetője, Lidington igazságügyminiszter a kabinetirodát vezető miniszter lett. A Konzervatív Párt elnöki posztját Sir Patrick McLoughlintól Brandon Lewis vette át, ebben a minőségében tárca nélküli miniszter a kormányban. 2018.01.08. Felmentették Karen Bradley digitális, kulturális, média- és sportügyekért felelős minisztert.
2018.04.29. Lemondott Amber Rudd belügyminiszter. 2018.04.30. Sajid Javid, addigi önkormányzati és helyi közösségi minisztert nevezték ki belügyminiszterré. 2018.07.09. Benyújtotta lemondását David Davis, a brit EU-tagság megszűnésének folyamatát irányító Brexit minisztérium (DExEU) vezetője. Lemondott Boris Johnson külügyminiszter. 2018.11.15. Lemondott Dominic Raab, Brexit-miniszter és Esther McVey munka- és nyugdíjügyi miniszter. 2019.01.15. Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője bejelentette, hogy a Labour bizalmatlansági indítványt terjeszt be a kormány ellen.
2019.01.16. Az alsóház bizalmat szavazott Theresa May kormányának.

Miniszterelnök, a Kincstár
első lordja, közszolgálati
miniszter: Theresa MAY
2016.07.13-
KABINETMINISZTEREK (Secretaries of State)
Belügyminiszter: Sajid JAVID
2018.04.30-
Digitális, kulturális, média és
sportminiszter: Jeremy WRIGHT
2018.07.09-
Egészségügyi miniszter: Matt HANCOCK
2018.07.09-
Észak-Írország ügyeinek
minisztere: Karen BRADLEY
2018.01.08-
EU-tagság megszűnésének
folyamatát irányító
miniszter (DExEU): Stephen BARCLAY
2018.11.16-
Igazságügy-miniszter és
lordkancellár: David GAUKE
2018.01.08-
Környezetvédelmi, élelmiszerügyi
és vidékfejlesztési miniszter: Michael GOVE
2017.06.11-
Közlekedési miniszter: Chris GRAYLING
2016.07.14-
Külügyminiszter, a Nemzetközösség
ügyeiért felelős miniszter: Jeremy HUNT
2018.07.09-
A Lancasteri Hercegség
Kancellárja, kabinetügyi
miniszter: David LIDINGTON
2018.01.08-
Munka- és nyugdíjügyi
miniszter: Amber RUDD
2018.11.16-
Nemzetközi fejlesztési
miniszter: Penny MORDAUNT
2017.11.09-
Nemzetközi kereskedelmi
miniszter: Liam FOX
2016.07.13-
Oktatási miniszter: Damian HINDS
2018.01.08-
Önkormányzatokért és helyi
közösségekért felelős miniszter: James BROKENSHIRE
2018.04.30-
Pénzügyminiszter: Philip HAMMOND
2016.07.13-
Skócia ügyeinek minisztere: David MUNDELL
2015.05.11-
Üzleti, energiaügyi és ipari
stratégiai miniszter: Greg CLARK
2016.07.14-
Védelmi miniszter: Gavin WILLIAMSON
2017.11.02-
Walesi ügyek minisztere: Alun CAIRNS
2016.03.19-
Tárca nélküli miniszter (a
Konzervatív Párt elnöke) : Brandon LEWIS
2018.01.08-
PARLAMENT:  Lordok Háza (House of Lords) (733 tagú)
elnöke (Lordspeaker): Lord FOWLER (Norman Fowler)
2016.09.01-
vezére (leader): Natalie EVANS (Baroness Evans of Bowes
Park)
2016.07.14-

Képviselőház (House of Commons) (650 tagú)
elnöke (speaker): John BERCOW
2009.06.22-
vezére (leader): Andrea LEADSOM
2017.06.11-

2017.06.08. Előrehozott parlamenti választásokat tartottak, amelyen a Konzervatív Párt 319, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt 262 alsóházi mandátumot szerzett, vagyis a konzervatívok elvesztették abszolút többségüket.

---

-ÉSZAK-ÍRORSZÁG - kormánylista

Terület: 13 576 km2
Lakosság: 1 789 000 (2009 becslés
Főváros : Belfast (276 459 fő, 2009 becslés)
ÉSZAK-ÍR KORMÁNY: 

Hivatalba lépett: --- Arlene Foster kormánya 2016.01.11-2017.01.09. között volt hivatalban.


Előzmények: 1999.12.01. hatályba lépett az ún. hatalomátadási törvény, amelynek értelmében a brit kormány északír minisztériumának szinte valamennyi jogköre átkerül Észak-Írország első, kaolikus-protestáns koaliciós kormányához. 1999.12.02. megalakult az észak-ír kormány David Trimble miniszterelnök
vezetésével. A kormánykoalició tagjai: Ulsteri Unionista Párt (UUP). Demokratikus Unionista Párt (DUP), Szociáldemokrata és Munkáspárt (SDLP), Sinn Fein. 2000.02.11. A brit kormány ideiglenesen megvonta a hatalmi jogosítványokat Észak-Írország kormányától és nemzetgyűlésétől és visszaállította a tartomány közvetlen, Londonból történő irányítását.
2001.08.10. Ismét közvetlen brit közigazgatás alá kerül átmenetileg Észak-Írország, mivel David Trimble kormányfő lemondásától számított hat héten belűl nem sikerült megtalálni utódját. (forás 2001.08.10.K0159 ) 2001.10.18. az Ulsteri Unionista Párt kivonta a minisztereit.
2001.11.06. Ismét a júliusban lemondott David Trimble-t választották meg kormányfővé. Helyettese a Szociáldemokrata és Munkáspárt (SDLP) vezetője, Mark Durkan lett. 2007.05.08. Protestáns és katolikus tartományi egységkormány alakult Ian Paisley vezetésével 2008.06.05. Ian Paisley kormányfőt Peter Robinson váltotta fel.
2015.09.10. Lemondott Peter Robinson kormányfő. 2017.01.09. Lemondott posztjáról Martin McGuinness miniszterelnök- helyettes. 2017.01.09. Arlene Foster kormányfői mandátuma automatikusan megszűnt.

Miniszterelnök: ---
Miniszterelnök-helyettes: ---

ÉSZAK-ÍR PARLAMENT: 
Northern országi Gyűlés (Northern Ireland Assembly) (108 tagú)
Vezetője (Presiding Officer): Robin NEWTON
2016.05.12-

2017.03.02. Előrehozott törvényhozási választásokat tartottak. A legtöbb szavazatot a protestáns Demokratikus Unionista Párt (DUP) kapta, így a 90 képviselői helyből 28-at szerzett meg, csupán eggyel többet, mint a második helyen végzett Sinn Féin.
Országok szerint